Wiesław Mądrzejowski przygląda się trzem obrazkom z ostatnich dni: ambitnej piłkarskiej Gwardii, która zaczyna myśleć o przyszłości większej niż IV liga, niebezpiecznej ścieżce rowerowej do Dźwierzut, gdzie o wypadek nietrudno, i rozmowie o demokracji, która niespodziewanie zamienia się w opowieść o pogardzie dla zwykłych ludzi. Trzy historie, trzy nastroje i jedno pytanie, czy naprawdę umiemy jeszcze odpowiedzialnie urządzać wspólną przestrzeń?
Moje trzy zdania 25 05 2026
1. Cieszy coraz bardziej profesjonalna działalność piłkarskiej „Gwardii”, o czym poza wynikami (gratulacje za kolejną wysoką wygraną!) na boisku świadczy m.in. bardzo ciekawa konferencja prasowa kierownictwa klubu, zawodników i trenera, sponsorów oraz przedstawicieli władz miasta, w tle spotkania można było obejrzeć zajęcia grup młodzieżowych a przy okazji potwierdziły się informacje, że od kilku lat rozpaczliwie popadający w ruinę i wyraźnie zapomniany przez właściciela obiekt Akademii Policji, na którym obecnie nasz zespół rozgrywa mecze, ma szanse na uzyskanie nowego życia gdyby udało się doprowadzić do końca starania o jego przejęcie przez miasto w co bardzo energicznie zaangażował się burmistrz i czemu radośnie kibicuję.
2. Jak już wiosna to sport i wypoczynek ale przykro o tym mówić mamy w dalszym ciągu skandaliczną sytuację na świeżo odnowionej ścieżce rowerowej do Dźwierzut, o której pisałem trzy tygodnie temu zwracając uwagę na wysokie, nie podsypane w wielu miejscach krawędzie nowej warstwy asfaltu i nie trzeba było długo czekać bo w ostatnią sobotę byłem świadkiem jak młody człowiek wyprzedzając innych rowerzystów spadł z takiej krawędzi , wywinął efektownego kozła i szczęśliwie skończyło się tylko na kilku otarciach i uszkodzeniu roweru a mogło być dużo gorzej, tymczasem już w najbliższych dniach ma tam się odbyć duża impreza organizowana przez Starostwo a bezpieczeństwo jej uczestników jest w tej chwili bardzo wątpliwe.
3. Z przyjemnością rozmawiałem ostatnio z dystyngowanym starszym (nawet ode mnie) panem początkowo o wszystkim i o niczym więc oczywiście rozmowa musiała zejść na politykę i tutaj mój rozmówca sięgając po smartfona pokazał mi jedną ze stron związanych z tzw. „ruchem narodowym” gdzie prezentowane są treści, które jego zdaniem uwłaczają inteligencji rodzaju ludzkiego wyciągając stąd wniosek, iż dopóki losy naszego kraju będą zależały od powszechnego głosowania to czarno widzi przyszłość i „trzeba coś z tym zrobić” bo demokracja okazała się po wiekach doświadczeń ustrojem nieefektywnym promującym jak to określił „prostactwo” i tutaj jakoś tak mi się ta wypowiedź dość spójnie powiązała właśnie z poglądami na tej stronie prezentowanymi, wołałem już jednak nie zwracać uwagi mojego rozmówcy na ten fakt bo w końcu mogłoby się to okazać szkodliwe dla jego zdrowia.
W A M
Bardzo dobry pomysł. A może tak do każdej trasy jakaś mapka do wydrukowania sobie?
jans
2026-06-09 20:20:57
Widowiskowo wygląda: Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi gm.Pasym. Trawa ma metr wysokości.
Turysta .
2026-06-09 16:59:54
Kim jest Yaugeni Laguna?
2026-06-09 14:15:21
I kto Go teraz zastąpi... Szkoda. Żyć marzeniami, kupić wymarzony obiektyw i nie zdążyć go użyć. Szok.
Jans
2026-06-09 13:07:11
Ciekawe komu zamknięcie tego przystanku przyniesie korzyści...kiedyś nazywano takie coś korupcją.
Polak
2026-06-09 11:10:45
Ale co to za cenzura? Dlaczego Tygodnik wyłączył możliwość komentowania tej sprawy na fejsie? Burmistrz prosił czy pani Dyrektor? To o jednych można pisać a o innych nie można?
Zbynek
2026-06-09 11:06:25
Jaki raj? Ten kto to pisał lub zlecił napisanie, nie ma świadomości o tych szlakach. Te podobno szlaki są słabo oznakowane. Szczególnie jak ktoś nie jest mieszkańcem danego regionu, to może się pogubić. Powinny być poustawiane tabliczki informacyjne jakim kolorem oznaczony jest konkretny szlak. Gdzie jest informacja o tych szlakach? Jeżdżąc od wielu lat po lasach naszego powiatu widzę mało osób, które jeżdżą po tych trasach. Raczej są to osoby które przemieszczają się w konkretnym celu np. nad jezioro. Może dlatego że jest brak informacji.
Rowerzysta
2026-06-09 09:53:37
A czemu Tygodnik wyłączył komentarze na fejsie? Co to za cenzura? Marcin prosił czy pani Dyrektor? To co? O jednych można pisać, a o innych nie wolno??? To jak nie można to i ten artykuł wywalcie.
Zbynek
2026-06-09 08:45:44
Fajnie byłoby zobaczyć trasę na mapce
KAROLINA
2026-06-09 08:09:49
ale JAK TO przecież brakuje milionów rąk do pracy i MUSIMY sprowadzać kolorowych książąt Sawanny
Klasyk
2026-06-09 07:57:25